ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ

Το WordPress είναι το πιο διαδεδομένο και πιο εξελιγμένο Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου παγκοσμίως με πάνω από εικοσιπέντε εκατομμύρια εγκαταστάσεις. Χρησιμοποιείται κυρίως για την κατασκευή blog και σελίδων οι οποίες είναι βασισμένες στο περιεχόμενο. Το περιεχόμενο μπορεί να είναι κείμενα, βίντεο, εικόνες και ήχοι.

Οι λόγοι που κάνουν το wordpress τόσο δημοφιλές είναι η ευκολία στη χρήση του, η ελεύθερη άδεια χωρίς περιορισμούς καθώς και η πολύ μεγάλη προσφορά δωρεάν λογισμικού.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος, θα έχετε αποκτήσει όλες τις απαραίτητες δεξιότητες που χρειάζονται για να γίνετε ένας αξιόπιστος σύμβουλος του WordPress.

Απόκτηση δεξιοτήτων και γνώσεων

Θα δημιουργείτε όμορφα και μοντέρνα Sites και θα μπορείτε να αξιοποιήσετε τις γνώσεις σας, για να έχετε επιπλέον εισόδημα από την κατασκευή και συντήρηση των ιστοσελίδων.

Το πρόγραμμα είναι διαμορφωμένο με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι σε θέση να σας προετοιμάσει για όλες τις πτυχές του WordPress.

Έχει δημιουργηθεί με σκοπό να καλύψει τις απαιτήσεις όλων εκείνων που επιθυμούν να εκμεταλλευτούν την τεράστια ζήτηση που υπάρχει για ειδικούς στο WordPress, αλλά και εκείνων, οι οποίοι θέλουν να κατασκευάσουν την προσωπική τους ιστοσελίδα.

Με την ολοκλήρωση των μαθημάτων, θα είστε σε θέση να χρησιμοποιείτε δωρεάν ή φθηνά εργαλεία για να κατασκευάζετε σύγχρονα Web Sites. Επίσης, θα δημιουργήσετε αρκετά Sites και θα μάθετε και τις προηγμένες λειτουργίες του WordPress.

Πιο συγκεκριμένα θα μάθετε:

• Εγκατάσταση
  • Φιλοξενία
  • Servers
  • Θέματα
  • Πρόσθετα
  • Back up
  • Contact Forms
  • E-Commerce

Όλα τα παραπάνω, θα έχουν ως αποτέλεσμα να γίνετε πρωτοπόροι και να εξειδικευτείτε στο WordPress, όπως και να είστε έτοιμοι να αναλάβετε την κατασκευή και την υποστήριξη ιστοσελίδων.

• 1. Σχετικά με το Μάθημα - Εγκατάσταση του WordPress
      2. Γνωριμία με το WordPress - Δημιουργία ενός Blog Site
      3. Μετακίνηση του WordPress - Θέματα και Θυγατρικά Θέματα
      4. Πρόσθετα - X Theme