ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΡΓΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Σήμερα οι μάνατζερς έργου (Project managers) έχουν ρόλο “κλειδί” στην εισαγωγή νέων προϊόντων και την καθοδήγησή τους προς την επιτυχία. Ως ηγέτες στη βιομηχανία της Πληροφορικής, οι μάνατζερς έργων πληροφορικής χαράσσουν στρατηγικές και οργανώνουν, προσεκτικά σχεδιασμένα, πλάνα δράσης για να ολοκληρώσουν τα έργα µε επιτυχία, ενσωματώνοντας συχνά σύνθετες δυναμικές και εναλλασσόμενες απαιτήσεις.

Το Πρόγραμμα IT Project Manager είναι σχεδιασμένο για όλους εκείνους που ήδη γνωρίζουν τις εφαρμογές της Τεχνολογίας των Πληροφοριών και Επικοινωνιών και θέλουν να συνδυάσουν διάφορες διευκολύνσεις της για να σχεδιάσουν, να δομήσουν, να διαχειριστούν, να παρουσιάσουν και να διατηρήσουν τη βιωσιμότητα έργων πληροφορικής. Παράλληλα, είναι κατάλληλο και για φοιτητές, διευθυντικά στελέχη επιχειρήσεων και οργανισμών, προγραµµατιστές και αναλυτές συστημάτων πληροφορικής.

• 1. Δεξιότητες Διαχειριστή Έργων - Σχεδιασμός και Αναφορά Έργου - Ομάδες Έργου
      2. Κύκλος Ζωής Διαχείρισης ενός Έργου - Φάση Προγραμματισμού Έργου - Φάσεις Ανάλυσης και Σχεδιασμού
      3. Φάσεις Κατασκευής, Προγραμματισμού Δοκίμων και Προετοιμασίας - Φάση Προγραμματισμού και εφαρμογής τύπου Rollout - Μεθοδολογίες Διοίκησης / Διαχείρισης Έργου
      4. Διοίκηση Ταχείας Ανάπτυξης Εφαρμογών (Rapid Application Development-RAD) - Διαχείριση κινδύνων / Risk Management